27 Kasım 2013
Kategori:
Kombi
Yorumlar: 0

Hayatımızda Kombi

Hayatımıza büyük bir konfor, tasarruflu enerji kullanım tekniği ve temiz bir ısınma sistemi olarak giren kombiler, kullanım alanları ve üretim teknolojilerine göre çeşitlilik arz etmektedir.

Doğalgazın hayatımıza girmesi ve yaygınlaşmasıyla, kombilerde  bireysel kullanımın büyük bir hızla arttığı bir gerçektir. Çünkü doğalgaz, en ucuz enerji kaynağı olarak bizlere ekonomik bir ısınma imkanı sağlar.

Doğalgaz kullanarak zahmetsiz, temiz, ekonomik bir ısınma için, doğalgazla çalışan sobaları saymazsak, bir kalorifer tesisatına ve mekanımıza uygun bir kombiye ihtiyacımız vardır.

Peki yaygın olarak kullandığımız kombiler ve ısınma şekli hakkında ne kadar bilinçliyiz?

Bu yazımızda sizlere en çok merak edilen konularda kısa bilgiler aktararak bilinçli bir doğalgaz abonesi ve kombi kullanıcısı olmanın avantajlarından bahsetmeye çalıştık. O zaman devam edelim ve en çok sorulan soruları cevaplayalım.

Kombi nedir?

Bu basit soruyla başlayalım dedik açıklamalara. Kombi kelimesi dilimize ingilizceden girmiş bir kısaltmanın Türkçe telaffuz şeklidir. Tanımına gelecek olursak; yaşadığınız mekanın ihtiyacı olan ısınma ve sıcak su kullanım ihtiyacını gidermek üzere tasarlanmış, başta doğalgaz olmak üzere LPG ve LNG ile de çalışabilen cihazlardır.

Isınmak için neden kombi tercih edilir?

Ekonomik ve konforlu ısı üretiminin yanında prototip bir yapıya sahip olmaları nedeniyle tercih edilirler. Çünkü, boyutları küçüktür, hafiftir, genellikle gittiği her yerde kullanılabilir, montajı kolaydır, yer kaplamaz. Ayrıca kullanımı kolaydır ve size bağımsız ısınma imkanı sağlar.

Kombiler tek tip midir?

Elbette ki hayır. Hatta o kadar çok çeşidi vardır ki, bunlar bir çok kategoriye ayrılır. Bir kısmını sayacak olursa: En çok bilineni atık gazı tahliye sistemine göre 2 ye ayrılmasıdır.

  • Bacalı tip kombiler
  • Hermetik tip kombiler

 Hatta bir de yarı hermetik olanları vardır. Bunlara fanlı kombi denir? Bunun haricinde bir de ateşleme sistemine göre sınıflandırılırlar. Bu da kendi arasında 2’ye ayrılır:

  1. Klasik yani konvansiyonel kombiler
  2. Yoğuşmalı kombilerdir.

Bunların teknik özelliklerine kombi çeşitleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Tabi çeşitler bunlarla bitmemektedir. Yukarıdaki 2 ana kategori haricinde de sınıflandırılabilmektedirler. Merakınızı gidermek açısından aşağıda sıralanmıştır.

  • Yakıt cinsine göre
  • Eşanjör durumuna göre
  • Kapasitelerine göre
  • Çalışma ortamına göre
  • Emisyon oranına göre

Bunlar markalara özel olarakta artırabilmektedir.

Kombi kullanmanın avantajları nelerdir?

Yukarıda saydığımız ekonomik faktörler tek başına bile  avantajlı hale getirmektedir. Bunun yanında sıcak su ihtiyacını da karşıladıklarından ayrıca bir ısıtıcıya ihtiyaç duymazsınız. Yaz kış tüm sıcak su ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. Kapladıkları alan avantajı ve farklı adreslere tahliyesi de mümkün olduğundan ev avantajlı bireysel ısınma aracıdır.

Hangi kombi tercih edilmeli?

Bu soru sorulduğunda atık gazı tahliye sistemine göre olan sınıflandırmadan bahsedilir genelde. Biz bu sınıflandırmaya göre bacalı yada hermetik türlerinden hermetik kombilerin tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Her ikisi de tercih edilebilir olsa da, daha güvenli ve yaygın olan hermetik olanlardır. Bacalı kombilerde, sağlıklı bir baca tesisatı büyük bir önem arz etmektedir. Bunu dışında yanma tekniğine göre de ikiye ayrılan kombilerden daha verimli, daha az gaz tüketen, çevreci ve konforlu olmaları nedeniyle yoğuşmalı olanlar klasik kombilere göre tercih edilmelidir.

Peki her kombi her evde kullanılır mı?

Bunun genel cevabı evettir. Ancak kullanılacak ürüne göre tesisatın uygun olması ya da uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Örneğin yoğuşmalı bir kombi kullanmak için, radyatör sayısının fazla olması gerekmektedir. Çünkü düşük su sıcaklığında çalışırlar. Yerden ısıtmalı sistemler için ideal bir tercih olabilirken, radyatör sistemleri kurulum maliyetleri yüksek gelebilir.

Tasarruf etmek için kombi nasıl kullanılmalı?

Yakıt tasarrufu tek başına kombi kullanımı ile sağlanacak bir uygulama olmamakla beraber, yanlış bilinenler yada bilinmeyenler nedeniyle yanlış kullanım daha çok enerji tüketmemize sebep olmaktadır.

Bunların en başında gelenler kombiyi kapatıp açmak, petekleri vanalarını kapatmak gibi uygulamalardır.

Çünkü teknik olarak bir ısı kaynağı ile ortamı ısıtmak istediğinizde ısınan hava öncelikle mekanın en soğuk alanlarıyla savaşır. Bu teknik bir konudur. Daha doğrusu bir termodinamik bir kanundur. Isı sıcaktan soğuğa doğru akar.

Bu durumda peteklerimizin içinde dolaşan su 30 derece iken mekanın en soğuk kısmı 10 derece ise, bu peteklerimizdeki ısının kaybına ve kaybolan ısının kombimiz tarafından tamamlanması için daha çok yakıt tüketimine ihtiyaç duyar.

Konu bilimsel ve atomların etkileşimi ile ilgili olduğundan bizi ilgilendiren kısmına geçelim.

Soğuk bir ortamı istenilen değerlere ulaştırmak için, kombiniz peteklere sıcak su pompalamaya devam eder, ancak ideal değerlere ulaşıldığında pilot konumuna geçer. Ortam sıcaklığı düştükçe kısa süreli yakıt tüketimini artırarak ideal değerleri korur.

Ancak siz kombinizi kapattığınızda ortam ısısı hızla düşeceğinden, tekrar açtığımızda ise tekrar ideal değerlere ulaşmak için daha çok yakıt tüketecektir. Aynı şekilde ortamı daha hızlı ısıtacak şekilde tesise edilen petekleri de kapattığınızda aynı durum yaşanacaktır.

Uygun kullanım kombinizi sürekli açık ve peteklerin tamamı çalışır vaziyette bırakmaktır. Mekan uygun sıcaklığa ulaştığında kombinizin ısı derecesini 1-2 kademe düşürerek konforlu bir ortam ve ekonomik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında kombinizin bakımlarını da düzenli olarak yaptırmanız, sizlere rahat çalışan bir kombi vaat edeceğinden tasarruflu bir kombi kullanımı sağlayacaktır.

Kış aylarına girmeden önce yaptırılması gereken kombi bakımı, cihazınızı daha uzun süreler, daha verimli olarak kullanmanızı sağlar. Eğer hala kombi bakımınızı yaptırmadıysanız, ServisNoktası’nın profesyonel bakım hizmetlerini çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve sormak istediğiniz her şey için bizi arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir