Marka Odaklı Servis (MOS) Hakkında

Marka Odaklı ServisNoktası

Özel servis sektörüne çağdaş yaklaşımıyla ses getiren ServisNoktası, garantisi bitmiş ancak işlevini hala sürdürebilen klima, kombi, beyaz eşya ve TV ürünlerine yeni bir hayat vaat ediyor.

Markası ve modeli ne olursa olsun her türlü ürüne profesyonel servis hizmeti götüren ServisNoktası, geliştirdiği projeler ile marka odaklı hizmet anlayışını tüketicilerin hizmetine sunmuştur.

ServisNoktası, özel servis sektöründeki en büyük sorunun karma servis anlayışı olduğunun bilinciyle yeni bir hizmet modeli geliştirmiş ve uygulamaktadır. Bu çağdaş ve yepyeni hizmet modeli sorunlar karşısında marka odaklı çalışma esasına dayanır.

Neden Marka Odaklı Servis?

Amaçları ve kullanım alanları aynı olsa bile her markanın kendine özgü Ar-Ge çalışmaları ve ürünlerinde kullandıkları teknik üretim metodları bulunmaktadır. Çalışma ve kullanım prensipleri de bu metodlarla belirlenmektedir. Teknik ve bilimsel bu farklılıklar o markaya özeldir ve ürünlere yapılan müdahalelerde bu özel şartlara uyulması hayati derecede önemlidir.

Karma servis anlayışında, çalışma prensiplerindeki farklılıklar gözetilmeksizin sorunlu parçanın değiştirilmesine odaklanan servis firması sorunun çözümünü bu şekilde sağlar. Kaynağı ve nedeni hakkında hiç bir fikir beyan edilmeksizin yapılan bu müdahaleler ServisNoktası tarafından geçici çözümlerdir. Çünkü arızanın kaynağına müdahale edilmediği sürece aynı sorun kısa bir süre sonra nüksedecektir. Bu durumda o ürünü kullanan tüketici tarafından artık ürünün eskidiği duygusu oluşturacaktır . Kesin çözüm ise, yeni bir ürün satın almaktır.

Marka odaklı servis anlayışında ise, bu durum tamamen farklıdır. Kullandığınız cihazın markasına göre hassasiyetleri, o markanın üretim esnasındaki tercihlerine göre belirlenir. Zaman içinde oluşabilecek aşınma ve hasarlar olabileceği gibi, yanlış kullanım ve ortam farklılıklarından oluşan hasarlarda oluşmaktadır. Bu hassasiyetler her marka için farklıdır. Çünkü üretim teknikleri, teknolojileri ve kullanılan parçalar farklıdır.

Bu durumda işin içine bilgi, tecrübe ve kelimenin tam anlamıyla uzmanlık girer. İşte Marka odaklı servis anlayışının ilk kriteri servis hizmeti verdiğiniz markayı ve teknik özelliklerini iyi bilmektir.

Marka Uzmanlığı Nedir?

ServisNoktası, hizmet kalitesinde profesyonelliğin birinci adımı olan marka uzmanlığı anlayışı ile çalışır. Hizmet verdiği tüm markalara özel bilgi ve tecrübesi olan, düzenli olarak gelişen teknolojileri takip etmeleri ve bilgilerini tazelemeleri açısından eğitimler alan teknisyenler müdahale eder.

Bu sayede sorunlu parçanın değiştirilmesinden öteye geçen marka uzmanı teknisyenlerimiz, arızanın kaynağına ulaşarak, aynı arızanın tekrarının önüne geçmektedirler. Her biri birer teknoloji harikası olan ürünlerin vaat edilenden çok daha uzun süreler ilk günkü performansında çalışmasını mümkün kılan bu uygulamamız sayesinde katma değer yaratan ServisNoktası, hem ülke ekonomisine, hem de aile ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır.

Profesyonel hizmet anlayışındaki yeniliklerine hızla deva eden ServisNoktası ülkemizde kullanılan hemen hemen her markaya nitelikli servis hizmetini yine en ekonomik şartlarda sunmaya devam etmektedir.

Odaklandığımız Markalar

Markanız listede yoksa lütfen sorunuz. ServisNoktası hergün yeni marakaları hizmet alanının içine katmaya devam etmektedir.

 

Kategori Seç
Arçelik

Ülkemizin dünyaca ünlü markası olan Arçelik, 1955 yılında kurulmuş büyük bir yatırımdır. Yaklaşık 25.000 çalışanıyla Rusya ve Çin dahil olmak üzere 14 ülkede üretim tesisleri mevcuttur.

Detaylara bak
Baymak

BAYMAK tüm Avrupa’ya yayılmış BDR THERMA çatısı altında faaliyet gösteren ve bugün ısıtma sektöründe Avrupa’nın 3. büyük grubu unvanına sahip büyük bir markadır.

Detaylara bak
Beko

Koç Topluluğunun salça ve konserve konusunda dünyaca ünlü marka olan Bejerano ile yaptığı ortaklıkta Bejerano’nu Be’si Koç’un Ko’su alınarak Beko Ticaret A.Ş. kurulmuştur.

Detaylara bak
Bosch

Bosch, “Yaşam İçin Teknoloji” sloganıyla hayatımızda yer alan dünyanın önde gelen markalarından biridir. Bosch, dünya markası olma serüvenine 1933 yılında başlamış ve bugün her yere teknoloji dağıtmaktadır.

Detaylara bak
LG

G sektöre 1958 yılında GoldStar olarak girdi. 1995 yılında LG olarak yeniden adlandırılmasıyla beraber Amerikan Zenith markasını da bünyesine kattı. Global bir şirket olarak bugün dünyanın ger yerinde “Life’s is Good” diyor.

Detaylara bak
Profilo

Profilo, Dayanıklı ev aletleri adıyla 1976 yılından beri faaliyet gösteren genç ve dinamik bir firmadır. Özellikle ev aletleri üretiminde hem ülkemizde, hem de dünyanın bir çok noktasında tercih sebebidir.

Detaylara bak